Informace o Mezinárodním výzkumu pohotovostní antikoncepce

NEJSTE sama: většina žen má v průběhu svého života několik sexuálních partnerů. Mnohé z vás používají různé metody antikoncepce, aby předešly nechtěnému těhotenství, ale i ty t vás, které používají kondom, čelí vysokému riziku možného selhání.

110 let zkušeností s postkoitální antikoncepcí ve více než 100 zemích pomohly společnosti Gedeon Richter Ltd. pochopit potřeby žen. Abychom dále prohloubili naše poznání sexuálního chování dnešních žen a metod antikoncepce, které používají, iniciovali jsme Mezinárodní výzkum postkoitální antikoncepce (pomocí) Escapelle. Naši výzkumníci se ptali 7 000 žen ve věku 15-49 let a 520 lékárníků v 15 zemích.

Zjistili jsme, že většina žen má za svůj život více než jednoho sexuálního partnera. Ženy na celém světě mají v průměru 5 sexuálních vztahů. 40 procent žen, které se zúčastnily tohoto výzkumu, mělo pohlavní styk s 1-3 partnery, zatímco 10 procent mělo více než 10 partnerů. Zdá se, že ženy měnily partnery častěji v Rakousku a ve Spojeném království, kde měly v průměru devět respektive osm partnerů, zatímco ve Vietnamu měly dotazované ženy pouze jeden sexuální vztah.

Náš výzkum ukázal, že riziku selhání antikoncepce čelí všechny ženy, bez ohledu na své sexuální chování nebo povědomí o antikoncepci. Podle výsledků našeho průzkumu je nejoblíbenější metodou antikoncepce s cílem předejít nechtěnému těhotenství kondom. Ale i při používání kondomu došlo u jedné třetiny žen k selhání, a téměř polovina těchto žen si nebyla jistá, co k této poruše ochrany vedlo.

Přestože toto selhání může vést k nechtěnému otěhotnění, souhlasí pouze polovina žen používajících kondom, že je po nechráněném pohlavním styku nezbytné použít PA. Navíc by pouze 3 z 10 žen, které používají kondom, podnikly kroky k okamžitému získání PA bezprostředně po této „nehodě“.

Je bohužel časté, že mnoho žen v této obtížné situaci jedná příliš pozdě a utíká se k drastickým řešením, jako je například potrat. 14 procent žen používajících kondom v našem výzkumu uvedlo, že podstoupily potrat. Potrat není v žádném případě „jednoduchý“ léčebný medicínský postup. Pro mnoho žen jeto život ohrožující událost, která má významné tělesné, emoční a spirituální důsledky.

Pokud selhala hlavní používaná metoda antikoncepce, nabízí postkoitální antikoncepce diskrétní a široce dostupnou alternativu k nechtěnému těhotenství – ale pouze, pokud je použita během 72 hodin po pohlavním styku. Zeptejte se svého lékárníka!

Nejste to pouze vy: každý chce mít dobrý sex a všichni čelíme riziku selhání antikoncepce

110 let zkušeností v gynekologii s pohotovostní antikoncepcí ve více než 100 zemích pomohlo společnosti Gedeon Richter porozumět potřebám žen. Abychom se dověděli více o sexuálním chování dnešních žen a antikoncepčních metodách, které používají, uskutečnili jsme Escapelle mezinárodní výzkum pohotovostní antikoncepce. Zeptali jsme se 6600 žen ve věku 15-49 let a 520 lékárníků ve 14 zemích.

Zjistili jsme, že pro většinu žen je sex důležitou součástí života. Průměrně mají ženy sex se svým partnerem 2,3x týdně.

Ve které zemi mají ženy podle vás sex nejčastěji?

  • Velká Británie
  • Španělsko
  • Rusko
  • Vietnam
  • Rakousko
  • Česká republika

Může být překvapením, že Španělé nemají sex nejčastěji. Průměrně má Španělka sexuální styk 2,1x týdně, zatímco Ruské ženy mají nejvíce pohlavních styků, a to 2,6 týdně. Ženy ve Velké Británii spí se svými partnery 1,7x týdně, zatímco Rakušanky a Vietnamky jsou o něco více sexuálně aktivnější a to 1,8x a 1,9x týdně. Průměrně mají ženy v České republice pohlavní styk 1,9x týdně.

Kvalita je obvykle důležitější než kvantita, zejména co se týká sexu a antikoncepce.

Většina z vás chce předejít otěhotnění a používáte různé metody. Ženy nejčastěji používají kondomy (27%) a perorální hormonální antikoncepci (22%). Výzkum také ukázal, že 17% žen stále používá riskantní metody, jako je přerušovaná soulož a kalendářní metoda, přestože 27% žen praktikující přerušovanou soulož a 25ˇpoužívajících kalendářní metodu, otěhotní během 1 roku (Pearl-index).

Zatímco mnohým nechtěným těhotenstvím způsobeným používáním riskantních metod lze předejít, výzkum ukázal, že každý, bez ohledu na zvolenou metodu čelí riziku jejího selhání. Dokonce při používání kondomu se stalo jedné třetině párů stala nehoda a čtvrtina párů nepoužila kondom správně.

Naneštěstí mnoho žen jedná příliš pozdě a končí u drastického řešení – potratu. Podle Escapelle mezinárodního výzkumu pohotovostní antikoncepce 19% žen uvedlo, že podstoupily potrat (téměř polovina z nich měla více než jeden). Potrat není jednoduchý lékařský zákrok. Pro mnoho žen znamená událost, která změní jejich život s psychickými následky.

A dokonce mnoho žen stále považuje potrat za přijatelné řešení ačkoli pohotovostní antikoncepce je diskrétní, snadno dostupná a bezpečná metoda zabránění otěhotnění po nechráněném pohlavním styku. Polovina dotázaných žen souhlasila, že je nutné použít pohotovostní antikoncepci, ale pouze 28% by se pokusilo ihned získat a 25% by si spočítalo v které fázi menstruačního cyklu se nachází, čekalo by příliš dlouho a riskovalo by případný potrat než aby zvolilo bezpečnou metodu. Rodina a přátelé jsou důležitým zdrojem informací, ale lékárníci hrají klíčovou roli v prevenci nejhoršího scénáře podáváním informací.

Pokud použitá metoda antikoncepce selže, pohotovostní antikoncepce je dostupná alternativa jak zabránit nechtěnému těhotenství – ale pouze do 72 hodin od styku. Zeptejte se lékárníka.

X