Použili jsme přerušovanou soulož
I když na základě ověřených údajů víme, že jedna ze čtyř žen používající tyto antikoncepční metody má vysoké riziko otěhotnění, mnozí na ně stále spoléhají. Co dělat v případě, když jedna z těchto metod nefunguje jak má? Neočekávanému těhotenství a případnému potratu se lze vyhnout i v těchto případech pomocí pilulky „po“.
Přerušovaná soulož je pravděpodobně praktikována od té doby, co lidé začali vážněji
uvažovat o tom, jak zamezit vzniku nechtěného těhotenství. Princip je jednoduchý a zřejmý: pokud ejakulace probíhá mimo pochvu, pak nedojde k ženinu oplodnění. Skutečnost je však mnohem složitější, protože mužský organismus produkuje tzv. pre-ejakulát už na začátku
pohlavního styku a ten může obsahovat životaschopné spermie. Kromě toho – tato metoda vyžaduje extrémní sebeovládání, což je pro mladé páry spoléhajících jen na přerušovanou soulož jako formu antikoncepce téměř nemožné. Umíte si představit, že jste dost silní, abyste včas vytáhli penis z těla partnerky? Je pravděpodobné, že Pearl index, činící 27 v případech standardního praktikování této metody, je tak vysoký kvůli těmto dvěma okolnostem:
přítomnost pre-ejakulátu a nedostatek sebeovládání. Tento index ukazuje, kolik ze 100
žen v plodném věku používajících tuto formu zabránění početí otěhotní během jednoho roku. Jednoduše řečeno, podle statistik je tato metoda neefektivní a více než každý čtvrtý případ skončí oplodněním vajíčka, což je ve skutečnosti alarmující číslo.
Kalendářní metoda je stejně nejistá. Tento způsob předcházení nechtěného těhotenství je založen na regulaci frekvence sexuálních styků podle jednotlivých fází ženina menstruačního cyklu. Pearl index pro tuto formu antikoncepce je 25, což je velmi vysoké číslo, protože ze 100 žen praktikujících kalendářní metodu neplodných dní jako antikoncepci, bude každá čtvrtá těhotná během jednoho roku. Délka ženského menstruačního cyklu je sice individuální, ale podle dosavadních pozorování dochází k ovulaci 14 dnů před další menstruací. Současně je pravda, že ovulace může nastat též spontánně, v jakémkoli okamžiku menstruačního cyklu, a proto kalendářní metoda nemůže bezpečně fungovat. Může se rovněž stát, že žena s pravidelným menstruačním cyklem chybně spočítá dny a nebo má pohlavní styk bez použití antikoncepce během riskantního týdne jejího cyklu. V takových případech bývá doporučováno vyhnout se případnému potratu užitím pilulky „po“. Přes jejich nesčetné nevýhody zůstávají obě metody populární i v dnešní době. Lze říci, že ve většině případů stojí za praktikováním těchto metod primárně neochota mužů používat kondomy. Dále zde jsou také důvody na straně žen, které jim v daném okamžiku neumožní aplikovat bezpečnější způsoby antikoncepce. Stává se také poměrně často (a to zejména v případech známostí na jednu noc), že prostě žádný jiný způsob jak zabránit nechtěnému těhotenství není k dispozici. Jaký výběr mají ti, kteří stále ještě spoléhají na metodu přerušované soulože a nebo ti, kteří se přepočítali v plodných a neplodných dnech partnerky? Nezapomínejme, že nechtěnému těhotenství a ještě horší variantě – potratu – se lze vyhnout použitím pilulky „po“.
Navzdory jejich zjevným nevýhodám jsou obě metody jsou stále populární. Hlavními důvody bývají u mužů nechuť použít kondom a u žen nepoužívání spolehlivé antikoncepční metody (například per-orální antikoncepce). Také se stává, zejména u neplánovaných pohlavních styků, že žádná spolehlivá antikoncepce není k dispozici. Nezapomeňte na riziko nechtěného těhotenství nebo v krajním případě potrat a zvažte užití pohotovostní antikoncepce Escapelle nebo Postinor.
ili „Kalendářní metodu“ nebo přerušovanou soulož, klikněte zde