Ostatní antikoncepční metody
KTERÁ ANTIKONCEPČNÍ METODA VÁM BUDE VYHOVOVAT?
K dispozici jsou různé možnosti s různými výhodami. Záleží jen na Vás, který druh Vám bude nejlépe vyhovovat.
- Pilulky / perorální antikoncepce
- Mužské kondomy
- Přerušovaná soulož
- Přírodní plánování rodičovství
- Nitroděložní tělíska (IUD)
- Bariérové metody pro ženy
- Spermicidní antikoncepční prostředky
- Injekce
- Kojení jako přirozená antikoncepce
- Sterilizace
PILULKY / PERORÁLNÍ ANTIKONCEPCE
Antikoncepční přípravky patří mezi celosvětově nejvíce předepisované léky. Současné tabletky obsahují jen velmi nízké dávky syntetických hormonů progestinu a estrogenu (takzvané „kombinované pilulky „). Jsou velmi spolehlivé v prevenci nechtěného těhotenství, pokud jsou užívány správně a ve stejnou dobu každý den přesně podle návodu. Jejich účinnost je více než 99%. Mohou se polykat v jakoukoli denní dobu. Pilulky jsou bezpečné pro většinu žen, ale pokud trpíte kardiovaskulárními onemocněními, jinými závažnými chronickými chorobami a nebo pokud jste silná kuřačka ve věku 35 let a více, tak pilulky pro Vás vhodné nejsou. Chcete-li získat podrobnější informace o dostupnosti nebo o složení hormonální antikoncepce, je nejlepší se obrátit na Vašeho gynekologa. Také se můžete zeptat svého lékárníka nebo si vyhledat na internetu stránky podobné této.
MUŽSKÉ KONDOMY
Naprostá většina kondomů neboli prezervativů je vyrobena z tenkého latexu nebo z polyuretanu. Jsou buďto suché a nebo zvlhčené lubrikantem na vodní bázi, případně spermicidní látkou. Kondomy mohou být velmi efektivní v prevenci těhotenství za podmínky, že jsou správně nasazené. Nicméně jsou méně účinné při rutinním používání. Vědecká analýza preventivního účinku mužského kondomu v oblasti předcházení HIV ukazuje, že jejich funkčnost v prevenci HIV je 87 procent. Kondomy nemají vliv na kojení a rovněž nemají vedlejší hormonální účinky. Neexistují žádná zdravotní omezení pro použití této metody s výjimkou alergie na latex. Kromě předcházení nechtěnému těhotenství jsou latexové kondomy též účinné v ochraně proti sexuálně přenosných infekcím (STI). Avšak mohou být méně spolehlivé v ochraně proti takovým pohlavně přenosným chorobám, které jsou přenášené stykem s kůží partnera, protože postižené kožní oblasti nemusí být kondomem zakryty.
Při běžném používání jsou páry spoléhající se na kondomy ve srovnání s uživateli mnoha jiných metod obecně méně úspěšné v zabránění nežádoucího těhotenství. Důkazy ale naznačují, že jedinci – ne kondomy samotné, jsou obvykle zodpovědní za většinu selhání kondomů a to kvůli jejich nekonzistentnímu nebo nesprávnému použití, případně kvůli protržení způsobeným nesprávným zacházením.
K těhotenství může dojít pokud:
– nenasadíte kondom včas před samotným pohlavním stykem a nebo když se kondom roztrhne, což je nepravděpodobné, pokud jste s ním zacházeli opatrně a vyhnuli se jeho poškození např. prstýnky a podobnými předměty.
– používáte-li lubrikanty na bázi oleje jako jsou např. vazelína, tělové oleje, krémy nebo tělová mléka, tak tyto mohou způsobit trhliny v latexových kondomech.
PŘERUŠOVANÝ STYK
Metoda, nazývaná též „přerušovaná soulož“ nebo vědecky „koitus interruptus“ vyžaduje, aby muž vytáhl penis z pochvy partnerky ještě před ejakulací. Přerušovaná soulož je typická hazardní hra: muž musí být schopen vyjmout penis ještě předtím než se dostane na vrchol a to během pohlavního aktu. Není to optimální metoda, zvláště ne pro pravidelné používání, protože každé takové vyjmutí narušuje a snižuje radost z ejakulace pro muže a též pro ženy je obtížnější dosáhnout orgasmu, když je penis vyjmut v maximálním vzrušení.
PŘIROZENÉ PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ
Tento způsob, známý také jako „kalendářní metoda“ nebo vědecky „periodická abstinence“ vyžaduje, aby její uživatelé dodržovali sexuální zdrženlivost během plodných dní v ženině menstruačním cyklu. Páry, řídící se metodou přirozeného plánování rodičovství, používají jeden nebo více způsobů jak poznat začátek a konec plodného období. Tato metoda je velmi nespolehlivá, nemá však žádné vedlejší účinky.
NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKA (IUD)
Nitroděložní tělíska jsou malá flexibilní zařízení, která zabraňují otěhotnění po vložení do dělohy ženy přes její pochvu. IUD je bezpečná a účinná metoda. K jejím výhodám také patří to, že je to dlouhodobá metoda antikoncepce pro většinu žen. Tělísko je možné kdykoli vyjmout a okamžitě otěhotnět. Vhodnější je však pro ženy, které již měly děti. Slovo „nitroděložní“ znamená „uvnitř dělohy“.
BARIÉROVÉ METODY PRO ŽENY (PESAR, CERVIKÁLNÍ PESAR, ŽENSKÝ KONDOM, ANTIKONCEPČNÍ HOUBA)
Ženské bariérové metody antikoncepce fungují tak, že si žena do pochvy před pohlavním stykem zavede jeden z výše vyjmenovaných produktů, aby se zabránilo otěhotnění. Mechanické zábrany jsou: pesar, cervikální pesar, ženský kondom a antikoncepční houba.
Chemické bariéry (spermicidní) jsou detailně představené v samostatném textu. Antikoncepční houba je zároveň jak mechanická, tak i chemická bariéra.
Bariérové metody jsou vhodné pro takovou ženu, pro kterou je přijatelné a také prakticky realizovatelné řešit antikoncepci těsně před a nebo až v době styku a která je schopná se naučit techniku vkládání. V neposlední řadě je nutné dostatečné soukromí pro vložení a vyjmutí. Tyto všechny antikoncepční metody mohou být účinné při správném použití. Nicméně, výskyt náhodných nechtěných těhotenství je ve srovnání s ostatními metodami vysoký. V každém případě tak platí, že ženy, pro které by nechtěné početí představovalo vážné zdravotní riziko, by měly používat účinnější metody.
Některé bariérové metody mohou poskytnout ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi (STI) a lze je využít, když partner odmítne použít kondom.
Pesar
Je to latexový předmět, které se vkládá na děložní hrdlo a do zadní části pochvy a je držen na místě ohebným okrajem. Existuje několik velikostí pesarů, proto je nutné poradit se o správné velikosti s gynekologem.
Dámský kondom
Je plášť trubkovitého tvaru vyrobený z tenké, průhledné umělé hmoty z měkkého plastu, který si žena vkládá do pochvy před pohlavním stykem. Na obou koncích má kroužky. Jeden flexibilní odnímatelný na uzavřeném konci pomáhá při zavádění a větší pružný prstenec, který zůstává mimo pochvu na otevřeném konci a pomáhá chránit vnější genitálie.
Antikoncepční přírodní houba
Přírodní mořské houby namočené v spermicidní látce vkládané do pochvy před stykem patří k nejstarším metodám jak zabránit nechtěnému otěhotnění používaným v celé historii antikoncepce. Moderní antikoncepční houbou se rozumí malá polyuretanová pěnová houba obsahující určitý druh spermicidů. Houba vytváří mechanickou bariéru mezi spermatem a děložním hrdlem a spermie zachytává v sobě. Působí také jako chemická bariéra uvolněním spermicidů.
SPERMICIDY
Spermicidy jsou chemické látky určené k vložení do pochvy ženy před pohlavním stykem, které inaktivují nebo zabíjejí spermie. Spermicidy se často používají jako dočasná metoda během čekání na zavedení dlouhodobé antikoncepce a nebo je s oblibou požívají partneři, kteří mají pohlavní styk jen zřídka. Spermicidy jsou na trhu v několika různých formách – krém, gely, čípky, tablety na tvorbu pěny, aerosolové pěny a C-film. Rovněž některé kondomy mají na povrchu spermicidy. Používají-li se samostatně, tak spermicidy poskytují jistou antikoncepční ochranu, ale nejlepší a nejefektivnější je, když se zkombinují společně s bariérovou metodou, aby se zabránilo nechtěnému početí.
INJEKCE
Injekční antikoncepce obsahují syntetické hormony (podobné hormonům v tabletách) a jsou do těla ženy podávány intramuskulární injekcí.
KOJENÍ JAKO PŘIROZENÁ ANTIKONCEPCE
Tato přírodní metoda plánování rodičovství funguje na principu, že žena nemenstruuje a neovuluje dokud pravidelně kojí. Může to být spolehlivá metoda za předpokladu, že žena plně kojí (nedává dítěti žádný příkrm) a dítě je méně než šest měsíců staré. Problém však je, že obnovení plodnosti po porodu nezačíná menstruačním krvácením, ale ovulací. Žena si tedy nemůže být jistá, zda k první ovulaci po porodu již nedošlo.
STERILIZACE
Ženská sterilizace
Ženská sterilizace, také nazývaná přerušení vejcovodů, je trvalá a nevratná antikoncepce pro ženy, které již nechtějí další dítě. Její provedení vyžaduje jednoduchý chirurgický laparoskopický zákrok, jež vyžaduje celkovou anestezii. Sterilizace nemá vliv na kojení. Rovněž nemá žádné vedlejší účinky spojované s některými současnými metodami.
Mužská sterilizace
Mužská sterilizace (vasektomie) je trvalá metoda antikoncepce pro muže, kteří si již nepřejí další děti. Jedná se o chirurgický zákrok, kdy se provede přerušení chámovodů a podvázání jejich obou konců v šourku. Tím je blokována spermiím jejich přirozená cesta. Je velmi důležité zdůraznit, že mužská sterilizace není kastrace a nemá vliv na varlata. Po vasektomii muži produkují téměř stejné množství ejakulátu, který ale neobsahuje spermie nezbytné pro oplodnění vajíčka. Sterilizace také v žádném případě neovlivňuje mužskou sexuální funkci a rovněž nezpůsobí žádné změny v sexuálním apetitu.