Použili jsme kondom
Díky své příznivé ceně a dostupnosti patří i v dnešní době kondomy mezi oblíbené formy antikoncepce. Zároveň je to jediná metoda, která poskytuje ochranu proti pohlavně přenosným chorobám. Kondomy však poskytují svým uživatelům spolehlivou ochranu jen tehdy, pokud jsou správně použity. Uvádíme nejběžnější rizikové faktory. V případě, že se dostanete do některé z těchto situací, je doporučováno užít pilulku „po“.
Většina lidí upřednostňuje používání kondomů z antikoncepčních důvodů, než jako ochranu před pohlavními nemocemi, a přesto se o chybách při používání kondomů mnohem méně hovoří, ačkoli je to pro zabránění nežádoucímu těhotenství důležitější než cokoliv jiného. Spolehlivost jednotlivých druhů antikoncepce lze charakterizovat obecným Pearl indexem, který udává, kolik žen ve fertilním věku používající danou metodu zabránění otěhotní během jednoho roku. Výpočet se projektuje na 100 žen. V průměru 15 žen z párů, používajících kondom jako antikoncepční prostředek, musí čelit nechtěnému těhotenství, protože Pearl index je 15. Toto číslo je však mnohem nižší, pokud jsou kondomy správně nasazeny.
Když jsou kondomy správně použité, pravděpodobnost početí je výrazně snížena. Nesmíme zapomínat, že pokud je kondom roztrhlý nebo sklouzne, je možné odvrátit nežádoucí těhotenství či interrupci pomocí pilulky „po“. Podívejme se nyní, jaké jsou nejčastější chyby!
- Nasazení nového kondomu před každým stykem
- Skladování kondomů v místech, kde mohou být poškozeny
- Používání kondomu s prošlou dobou trvanlivosti
- Používání ostrých předmětů (např. zubů, atd.) ve snaze otevřít balíček s kondomem
- Aplikování olejových lubrikantů – ty mohou poškodit latexový materiál
- Nasazení kondomu na penis příliš pozdě
- Sundání kondomu příliš brzy
- Nedostatečný prostor pro spermie na konci kondomu
- Rolování kondom ve špatném směru
- Nezkontrolování správnosti nasazení kondomu
- Špatná velikost kondomu
Pokud zjistíte, že došlo k jedné z výše uvedených chyb, případně že kondom je poškozen nebo sklouznul při pohlavním styku, pak byste měli v každém případě přemýšlet o prevenci nechtěného těhotenství. A právě pro takové případy nabízejí spolehlivé řešení pilulky „po“.
Výhodou kondomů je, že jsou schopny zajistit ochranu před t pohlavními nemocemi jako např. AIDS, ale už nechrání proti viru HPV. Nevýhodou kondomů může být podráždění kůže nebo alergické reakce. Ty způsobuje buď kondom sám, nebo jeho zvlhčovací materiál na povrchu. Ne všichni muži rádi „nosí“ kondomy, některým z nich je to nepříjemné a
mnozí si myslí, že kondomy mohou snížit požitek z pohlavního styku, když se má člověk
zabývat hledáním a nasazováním kondomu při maximálním vzrušením. Jen málokdo ví, že existují i ženské kondomy, jež se podobají klasickým pánským kondomům, ale musí být umístěny v pochvě. Nicméně, tato antikoncepční metoda patří k náročnějším na manipulaci a je i méně spolehlivá, protože v případě jejího typického použití má Pearl index hodnotu 21.
Prosím, nezapomeňte, že kondomy poskytují dostatečnou ochranu pouze tehdy, když jsou správně používány. Pokud nastane cokoli neobvyklého během pohlavního styku, ihned otevřete nový balíček kondomů. V případě, že je kondom roztržený nebo se objeví jiný neočekávaný problém, pak byste měli jít do lékárny pro pilulku „po“ co nejdříve, aby se předešlo nechtěnému těhotenství.