menu-icon
close-overlay-icon
loading image
decor image

Informace o pohotovostní antikoncepci

Pohotovostní antikoncepce je metoda, která se používá v případu nouze po nechráněném pohlavním styku, aby se zabránilo otěhotnění.
Používají se také názvy "pilulky po sexu", „pilulka ráno po sexu” nebo pilulka “den po sexu”.

Pohotovostní antikoncepce "po sexu" zabraňuje otěhotnění po nechráněném pohlavním styku nebo selhání použité antikoncepce.

Nejpoužívanější metoda pohotovostní antikoncepce je pilulka Escapelle s možností užití do 72 hodin.
Pilulka "ráno po" je složením podobná běžným antikoncepčním tabletkám, obsahuje stejný hormon. Může být použita v těchto případech:

  • Nejste si jisti o včasném přerušení soulože
  • Kondom se roztrhl nebo sklouzl
  • Udělala jste chybu v užívání antikoncepce (například jste si zapomněla vzít antikoncepční pilulky)
  • Nepoužili jste žádnou antikoncepční metodu
  • Užívala jste léky, které mohou snižovat účinnost pravidelných antikoncepčních pilulek
Informace o pohotovostní antikoncepci

Pohotovostní antikoncepce Escapelle je účinná v zabránění těhotenství, pokud je užita do 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku. Escapelle obsahuje hormon levonorgestrel a zabraňuje těhotenství dříve, než k němu dojde. Escapelle je vysoce účinná pohotovostní antikoncepce.
Tento typ pohotovostní antikoncepce byl použit miliony žen od svého uvedení na trh v 80. letech 20. století. Má nižší výskyt nežádoucích účinků než jiné nouzové metody. Bezpečnost Escapelle s účinnou látkou levonorgestrel dokazuje i skutečnost, že jsou tyto preparáty snadno dostupné v lékárnách po celém světě.

Informace o pohotovostní antikoncepci

Pohotovostní antikoncepční pilulky nejsou určeny pro běžné použití, proto byste je měla užít jen v naléhavých případech.
Ale pamatujte si: pohotovostní antikoncepce má mnohem méně vedlejších účinků a zdravotních rizik, než potratové pilulky nebo potrat.
Pokud Vám lékař řekl, že byste neměli používat pravidelně hormonální antikoncepci, neznamená to, že nemůžete bezpečně užít nouzovou antikoncepci. Prosím, zeptejte se svého lékaře.

Postinor2

Postinor2 je předchůdce pilulky Escapelle. Má stejnou účinnou látku, ale obsahuje 2 tablety. První se užívá co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, druhá 12 hodin po první tabletě. Modernější metoda je užití pouze jedné tabletky Escapelle.